Peter Johan Zetterling, ljusstakar, ett par, silver, Linköping 1792.

Kannelerade kolonnskaft, på rund fot. Ljushattarna stämplade Erik Johan Modée, Linköping (v. 1829-1856 (1859)). Ljusstakarnas höjd 23 cm, total vikt 440 gram.

Lätt slitage., små bucklor.

Utropspris
35 000 SEK