Madeleine Pyk – en samling F769

KRONA, Silla-stil, Korea, tidigt 1900-tal.

Förgylld metall. Höjd 17,5 cm.

Slitage, smärre missfärgninar.

Jmf Lee, Soyoung. "Golden Treasures: The Royal Tombs of Silla – Essay – Heilbrunn Timeline of Art History – The Metropolitan Museum of Art". The Met’s Heilbrunn Timeline of Art History.

Konugariket Silla låg i dagens Korea och dominerade merparten av halvön under sin guldålder. Det finns fortfarande spår av av Konugariket Silla i dagens Sydkorea, exempelvis Sokkurams tempel beläget på Mount T'oham i Kyongju, Sydkorea. Templet beräknas ha byggts under 8th century och anses ofta ha de finaste verk av antika buddhistiska konst i Asien.

Utropspris
2 500 SEK