Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

George Nelson

(USA, 1908-1986)
George Nelson
(USA, 1908-1986)

GEORGE NELSON, kaffeservis, Prolon, USA 1950-tal

Plast, 3 koppar med fat, 3 assietter, 3 skålar, diameter 15,5 cm, koppen höjd 5 cm.

Ytligt slitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Utropspris
1 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13