Alla samlas i köket

Köket är hemmets hjärta, inte sant? I köket fastnar vi gärna hela kvällar även om det är trångt och planen var att hänga någon annanstans. Vad är det då som gör kök speciella? Möjligen för att det är ett rum i ständig rörelse – kanske läser någon läxan samtidigt som en gryta kokar på spisen, kanske hjälper någon till att hacka grönsaker medan man delar ett glas.

Den där mysiga känslan i köket går förstås också att jobba fram med hjälp av inredning och detaljer. Och de många praktiska aspekter ett kök behöver uppfylla går att fixa med personlig prägel. Blanda gammalt och nytt, hitta dina favoritmaterial- och färgskalor och satsa på saker som håller i längden, som naturmaterial som trä, linne eller silver. Här samlar vi föremål som bidrar till att alla samlas i köket.

103 föremål
TAKLAMPA, 1960-tal.

Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1950-tal.

Utropspris
2 000 SEK
DUK, linnedamast, ca 616 x 260,5 cm.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PAAVO TYNELL, kandelaber, 1960-talets slut.
Slutpris
180 EUR
Utropspris
300 EUR
BOJANER, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD MED PALLAR, modern tillverkning.
Slutpris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK