ROYAL COPENHAGEN, Mat- och kaffeservis 47 delar porslin "Musselmalet", Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av
"Musselmalet halvblonde":
9 mattallrikar, nr 572, 22,5 cm Ø (2 med nagg/spricka.)
6 djupa tallrikar, nr 566, 21 cm Ø ( 1 med nagg)
7 assietter, nr 574, 17 cm Ø (1 med nagg)
7 kaffekoppar med 8 fat, nr 719, fat 12,5 cm Ø.
4 äggkoppar nr 542, höjd 6 cm.
Salt- och pepparkar, nr 711 och 712, höjd 6 cm.
1 Sockerskål med lock, nr 398, längd 10 cm.
1 cigarrkopp, nr 2183, höjd 6 cm.
1 gräddkanna, nr 522, hjöd 10 cm.
1 fat med handtag, nr 548, längd 23 cm.
1 såsbåt, nr 587, längd 24 cm.
1 karott med lock, nr 277, diameter 20 cm.
1 terrin, nr 595, längd 31 cm (andrasortering)
1 fat, nr 539, 33 cm Ø. (andrasortering)
1 uppläggningsfat nr 532, längd 30 cm.
1 uppläggningsfat nr 534, längd 40,5 cm.

"Musselmalet helblond":
1 kaffekopp nr 1035, höjd 6 cm(andrasortering)
1 fat nr 1130, 14,5 Ø.

"Musselmalet riflet":
1 uppläggningsfat nr 102, längd 46,5 cm (märken/repor)

Bruksslitage. Vissa märken. Fläckar/smuts.
Ställvis nagg (se beskrivning). Smärre glasyrmistor.

Utropspris
6 000 SEK
Lina Sjömark
Lina Sjömark
+46 (0)736 40 94 76