SERVIS, 22 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap, bestående av terrin med lock (längd 33 cm), stekfat (längd 35 cm) , 20 tallrikar (diameter 22,5 cm, sprickor).

Sprickor, nagg. Bränningsdefekter och ojämnheter från produktionen.

Utropspris
6 000 SEK