Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

EDWARD HALD, kaffeservis, 32 delar, porslin. Karlskrona porslinsfabrik.

Delvis förgylld/försilvrad dekor. Märkta "Karlskrona Hald". Bestående av:
16 mockakoppar med fat,
6 kaffekoppar med fat,
1 kaffekanna med lock, total höjd 23,5 cm.
6 assietter, diameter
1 tårtfat, diameter
1 askfat
1 gräddkanna.

Ytligt slitage. Enstaka nagg.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.

Utropspris
1 500 SEK