Louise Adelborg

(Sverige, 1885-1971)
Louise Adelborg
(Sverige, 1885-1971)

LOUISE ADELBORG, servisdelar, 120 delar, porslin, "Swedish Grace", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

24 mattallrikar 24,5 cm
12 djupa tallrikar 25 cm
22 tallrikar 21 cm
29 assietter 17,5 cm
2 skålar 24 cm
2 skålar 20 cm
4 skålar 18 cm
2 såsskålar
1 stekfat 38 cm
2 stekfat 33 cm
3 stekfat 27 cm
2 stekfat 25 cm
14 kaffekoppar med fat diameter kopp 8,5 cm, fatet diameter 13,5 cm
1 kanna 18 cm

2 extra kaffefat medföljer

Förgyllning med slitage, 2 kaffekoppar med nagg.

Utropspris
5 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

94. Tudor, Black Bay, Fifty-Eight, "Nymans Edition", ca 2021.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK