Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

ROYAL COPENHAGEN, kaffeservis, 16 delar, porslin. "Musselmalet" Halvblonde, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
Mjölkkanna, 522, 10 cm.
1 serveringsfat, 552, längd 22 cm.
1 sockerskål med lock, 605, längd 14 cm.
13 koppar med fat, 1035, diameter på fat 13,5 cm (1 kopp med nagg).

En kopp med kantnötning. Smärre slitage.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK