Greta Magnusson Grossman

(Sverige, 1906-1999)
Greta Magnusson Grossman
(Sverige, 1906-1999)

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Stomme av vitlackerad metall. Höjd 121 cm.

Ej funktionstestad. Skev. Slitage. Bucklor. Repor. Fläckar. Märken. Missfärgningar.

Formgivare

Greta Magnusson-Grossman (1906-1999) var möbelformgivare och arkitekt. Hon formgav flera designklassiker, däribland den ikoniska golvlampan "Grasshopper".

Greta Magnusson-Grossman inledde sin karriär som snickarlärling vid Kärnans möbeltillverkningsfirma i hemstaden Helsingborg. Därefter utbildades hon sig vid Tekniska skolan i Stockholm, som numera heter Konstfack. Under 1930-talet startade hon den egna designfirman Studio i Stockholm där hon formgav inredningsdetaljer och möbler.

Grossmans inredningar var präglade av tidens funktionalistiska estetik men med en exklusiv och färgstark karaktär som känns igen i Swedish Modern.

Under 40-talet flyttade Grossman till Kalifornien där hon blev framgångsrik som arkitekt och formgivare av möbler och lampor.

Utropspris
10 000 SEK