Lys upp i mörkret

Skapa höstmys i hemmet med hjälp av belysning! Nu när hösten närmar sig betyder det att de flesta av oss kommer spendera mer tid i hemmet. För att skapa den där ombonade och mysiga känslan i hemmet så har vi på Bukowskis samlat kvalitetsföremål för detta ändamål.

– Skapa kontraster genom att bryta av med detaljer.
– Lys upp i höstmörkret med armaturer - och skaffa fler belysningspunkter.
– Alternera med strukturerna på möbler och textilier för en känsla av dynamik.
– Rama in rummet eller soffgruppen med en stor ombonad matta.
– Skapa en personlig känsla genom att inreda med vintagemöbler och föremål som har ett högt affektionsvärde för dig.

84 föremål
TAKLAMPA, 1970-tal.
2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1970-tal.
2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, 1920/30-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERGBOMS, taklampa, 1900-talets andra hälft.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPSARM, med hiss, Asea, 1950-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2479, Firma Svenskt Tenn.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Asea.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1930-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Einar Bäckström, 1900-talets mitt.
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, golvlampa, "Staken".
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuskrona, Markaryd.
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASEA, golvlampa, "E1766", 1940/50-tal.
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, 1700-tal, Sydeuropa.
2 500 SEK
Utropspris
3 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa. Markaryd.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1960-/1970-tal.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK