BERGBOMS, taklampa, 1900-talets andra hälft.

Fem ljuspunkter. Stomme av mässing med lampskärmar av rosa textil. Höjd ca 70, diameter inkl lampskärmar ca 60 cm.

Bruksslitage. Lampskärmar ställvis solblekta. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK