Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

1200600
Barbro Bäckström
(1939-1990)
Barbro bÄckstrÖm, skulptur, signerad på ramen och daterad 1985.

BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur, signerad på ramen och daterad 1985.

"Tim, Rosa och Svalan". Metallnät. Monterad hängandes i vitmålad träram. Totala mått 47,5 x 58 x 13 cm.
.
Visning: 24–30 mars (ej 28-29 mars) , kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Helhetsintrycket är gott. Ramen med senare påmålning.

Placering: Visas på begäran
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.

Övrigt

Barbro Bäckström har länge varit en av våra absolut mest populära skulptörer med ett helt eget formspråk som vackert genererar skuggor bakom de upphängda verken. Den aktuella skulpturen är från 1985 och är mycket ovanlig med hela tre figurer i detta lilla format. Verket var ursprungligen en present och är därför bevarat i den signerade originalramen.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
109 000
10 094
11 311
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik (31 bud)
10
30 mar 18:45
109 000 SEK
9
30 mar 18:45
107 000 SEK
10
30 mar 18:44
105 000 SEK
9
30 mar 18:41
103 000 SEK
8
30 mar 18:38
101 000 SEK