Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Modernismen efter 1945 – En privat samling från efterkrigstiden fram till idag

Svensk konst efter 1945 – en samling förvärvad under ett kvarts sekel.

Andra världskriget kom att innebära en ofrivillig isolering från kontinentens kulturliv för de unga konstnärerna i Sverige. De blev tvungna att för en tid avstå från de närmast obligatoriska
bildningsresorna till Europa. När så gränserna öppnades i mitten av 40–talet fanns ett starkt uppdämt behov av kontakt med den europeiska konstvärlden. Man reste till Paris, London och Rom och kom sedan hem med nya intryck och idéer. En av dessa idéer och riktningar, konkretismen, fördes fram på uppmärksammade utställningar 1945 och 1947. Den skilde sig från 30–talets omdebatterade puristiska Art Concret i det att konsten fortfarande var berättande. De unga svenska konstnärerna som vuxit upp i 30-talets expressionism ville förnya sig, men inte helt släppa kontakten med den natur och tradition de såg omkring sig.

Olle Granath publicerade 1975 en insiktsfull bok med titeln ”Svensk konst efter 1945” vilken omfattar en samling konstkritiska essäer som behandlar tiden 1945–1975.

Auktionens aktuella konstsamling har byggts upp kring några av de konstnärer som upptagits i Granaths bok bland andra Öyvind Fahlström, Carl Fredrik Reuterswärd, Eric Grate, Albert Johansson, Lage Lindell, Ulrik Samuelson och Sivert Lindblom. Samlingen har med åren vuxit med betydande inköp av verk av senare generationers konstnärer, däribland Kristina Jansson, Barbro Bäckström, Klara Kristalova och
Kjartan Slettemark.

Intresset för efterkrigskonst, eller post–war art, och samtida konst har ökat starkt på senare år och representerar en eftertraktad tidsperiod på den internationella konstmarknaden. Samlingen, som har skapats med både kunskap och kärlek till konsten, ligger därför absolut rätt i tiden. Totalt omfattar auktionen ett 70–tal verk, i huvudsak måleri kompletterat med skulptur, blandteknik och fotografi. Detta är ett enastående tillfälle att införskaffa verk av både kända och mindre kända konstnärer från denna spännande period.

Visning: Berzelii Park 1, 24–27 mars, öppet kl 11–17
Auktion online: 20–30 mars

Extra öppet måndagen den 30 mars kl 11–17.

Blädderbar pdf-katalog

73 föremål
OLLE BONNIÉR, handkolorerad serigrafi, signerad Olle Bonnier.
8 200 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, speciallack på duk, signerad CFR.
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
CO HULTÉN, olja på duk, signerad och daterad 62.
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
PER-ERIK BÖKLIN, tempera på pannå, signerad Böklin och daterad -51.
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
STEN EKLUND, bemålat akrylglas, signerad SE och daterad -68.
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
LENNART RODHE, olja på pannå, signerad med monogram och daterad 13-X-65.
35 666 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
MAX WALTER SVANBERG, gouache, signerad Max Walters och daterad -59.
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
PEDER DUKE, olja på duk, signerad och daterad 1986 a tergo.
7 200 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
CARSTEN REGILD, olja på duk, signerad och daread -82..
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
SIVERT LINDBLOM, skulptur, brons, signerad SL och numrerad 2/5.
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
JOHANNA FJAESTAD, olja på duk.
13 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
OLLE SCHMIDT, olja på pannå, signerad och daterad 06-07 a tergo,
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
KRISTINA JANSSON, olja på duk, signerad a tergo och daterad -05.
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
LISA D MANNER, olja på pannå, signerad och daterad 2015 on verso.
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
ENDRE NEMES, tempera och tusch, signerad.
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
CO HULTÉN, olja på duk, signerad och daterad 1963.
7 900 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
ULRIK SAMUELSON, olja på duk, signerad och daterad 1965 a tergo.
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur, signerad på ramen och daterad 1985.
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
OLLE SKAGERFORS, kolteckning på papper, signerad OS.
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
CO HULTÉN, olja på papp-pannå, signerad.
15 900 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
LAGE LINDELL, olja på duk, signerad.
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
EDDIE FIGGE, Blandteknik på duk, signerad Figge och daterad 1964 a tergo.
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
LARS ANDERSSON, olja på duk, signerad a tergo.
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
UNO VALLMAN, ola på duk, signerad.
7 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
MAX WALTER SVANBERG, signerad Max Walters och daterad -59, gouache.
31 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
MAX WALTER SVANBERG, gouache, signerad Max Walters och daterad 55.
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
CO HULTÉN, olja på duk, signerad och daterad 55.
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -51.
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
EDDIE FIGGE, olja på papper, a tergo signerad Figge och daterad 1968.
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 66.
7 800 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
ANDERS ÖSTERLIN, olja på duk, signerad och daterad 1952.
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
ANDREAS ERIKSSON, akvarell, signerad och daterad 2004.
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
CO HULTÉN, gouache, signerad och daterad 1947.
11 611 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
SVEN-ERIK JOHANSSON, olja på pannå, signerad och daterad 1964.
52 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
KJARTAN SLETTEMARK, akryl och silkscreen på duk, signerad.
38 666 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
ANNA RIWKIN-BRICK, gelatinsilverfotografi.
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 55.
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
CO HULTÉN, olja på duk, signerad.
15 100 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
RUNE HAGBERG, tusch, signerad Rune Hagberg.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
LAGE LINDELL, olja på duk, signerad LL.
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
MAX WALTER SVANBERG, gouache, signerad Max Walters och daterad 52.
12 200 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad 50.
2 950 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK