1200601

Per-Erik Böklin

(Sverige, 1913-1999)
Per-erik böklin, tempera på pannå, signerad böklin och daterad -51.

PER-ERIK BÖKLIN, tempera på pannå, signerad Böklin och daterad -51.

"Hydra". 83 x 67 cm.
.
Visning: 24–30 mars (ej 28-29 mars) , kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Fläckar.

Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm.

Per-Erik Böklin studerade hos Otte Sköld och senare vid Konstakademien fram till 1943. Han reste mycket i Europa och landade som mogen konstnär i ett konkret måleri påverkad av tidens strömningar i både Paris och Stockholm.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Rekommendationer