Kan inte nå servern
1200651

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)
Carl fredrik reuterswärd, lackvarell på duk lagd på pannå, daterad 1972.
Carl fredrik reuterswärd, lackvarell på duk lagd på pannå, daterad 1972.
Carl fredrik reuterswärd, lackvarell på duk lagd på pannå, daterad 1972.
Carl fredrik reuterswärd, lackvarell på duk lagd på pannå, daterad 1972.
Carl fredrik reuterswärd, lackvarell på duk lagd på pannå, daterad 1972.
Carl fredrik reuterswärd, lackvarell på duk lagd på pannå, daterad 1972.

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, lackvarell på duk lagd på pannå, daterad 1972.

"Tyngdlagen". 81 x 89 cm.
.
Visning: 24-30 mars (inte 28-29 mars), kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Följerätt: Ja
Placering:
Övrig information

Carl Fredrik Reuterswärd, nu åter igen aktuell på Moderna Museet, var en absolut centralfigur i svensk och internationell efterkrigskonst. Endast Fahlström torde ha en större betydelse på den globala arenan och ingen annan svensk torde ha haft samma internationella kontaktnät som Reuterswärd, från konstnärer som Duchamp till kritiker som Susan Sonntag. Beläst, intellektuell, verbal, skojfrisk och virtuos skapade han sina viktigaste verk i början av 60-talet. Spel indikativa om slumpens skördar, cigarrer i olika format och användandet av repetitiva bildelement före Warhol tillkommer 1961-63. Därefter tar han sin berömda semester under vilken han experimenterar med laser över Paris hustak. Senare skapar han olika identiteter, Kilroy och konsthandlaren Pratt-Müller är bara några av de mer kända. CFR skapar ny alltid virtuos konst ända till katastrofen som förlamar han målarhand. Dock ger han aldrig upp utan lär sig teckna på nytt, nu med andra handen vilken styrs av andra hjärnhalvan och därför leder till en ny bildvärld.
.
Från 1972 kommer denna större målning där bollarna förefaller följa komplicerade banor mot en blå rymd, vilket skapar dynamik i hela bilden.

Köpinformation
Kontakt
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Rekommendationer