1200628

Arne Jones

(Sverige, 1914-1976)
Arne jones, skulptur, försilvrad brons, signerad arne jones, numrerad 3/4 och daterad 48.

ARNE JONES, skulptur, försilvrad brons, signerad Arne Jones, numrerad 3/4 och daterad 48.

"Kvinna med viadukter". Höjd 16 cm.
.

Ytslitage. Fläckar, ställvis ärgad. Ytsmuts.

Proveniens

Arkitekten Bo Boustedt samling.

Moderna museet, Stockholm, "Skulptur, Bo Boustedts samling", oktober-november 1963, katnr 33.

Utställningskatalog: Moderna museet, Stockholm, "Skulptur, Bo Boustedts samling", oktober-november 1963, kat nr 33.
Rolf Söderberg "Arne Jones" sid 34-35, avbildad.

Arne Jones ingick som enda renodlade skulptör i grupperingen 1947 års män. Den aktuella skulpturen ”Kvinna med viadukter” är från året 1947. Betrakta mellanrummen vid kvinnans vänstra arm och knä, så framgår tydligt sambandet med de triangelmålningar (Drakar, Snurran mm) som Lennart Rodhe just utvecklar. Den aktuella skulpturen är utförd i försilvrad, numrerad 3 av 4 och har tillhört Bo Boustedts samling. Denne hade Sveriges genom tiderna främsta skulptursamling med original av Giacometti och andra internationella storheter.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Rekommendationer