1200608

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie figge, olja på papper, a tergo signerad figge och daterad 1968.

EDDIE FIGGE, olja på papper, a tergo signerad Figge och daterad 1968.

"Blod - våld". 16 x 21,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm.

Konstnärsparet Eddie Figge och Rune Jansson utvecklade under slutet av 40-talet och 50-talet en egen variant på det i Frankrike förhärskande informella måleriet. De gjorde det dock självständigt och uppfann sin egen ”spontanism” innan informellt måleri kallades så genom Pierre Restany. Oljemålningen på papper från 1968 i blodröd ton innehåller orden våld och blod samt ett stort R och årtalet 1968 prominent återgivet i rött på rött. Det förefaller rimligt att R står för revolution och anspelar på de studentuppror som förekom under detta nu historiska årtal.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Rekommendationer