1200654

Lennart Rodhe

(Sverige, 1916-2005)
Lennart rodhe, olja på pannå, signerad med monogram och daterad 13-x-65.

LENNART RODHE, olja på pannå, signerad med monogram och daterad 13-X-65.

"Gatuscen, 1965". 30 x 21 cm.
.

Färgbortfall i ytterrkant under signaturen..

Lennart Rodhe är en av de stora svenska målarna efter kriget. Rodhe dominerade både grupperingen 47 års män med deras konkreta måleri samt utställningsverksamheten i Stockholm på ett sätt som ingen gjort sedan Grünewald flera decennier tidigare. Han lämnade sitt tidiga triangelmåleri (drakar, snurran) för blockmålningar, ytan rämnar och ett allt mer upplöst abstraherande måleri tar vid. Lyskraften i denna lilla målning betitlad ”Gatuscen” från tidigt 60-tal är enorm.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
Rekommendationer