1200656

Olle Schmidt

(Sverige, Född 1960)
Olle schmidt, olja på pannå, signerad och daterad 06-07 a tergo,

OLLE SCHMIDT, olja på pannå, signerad och daterad 06-07 a tergo,

"Alkemisterna". 53 x 100 cm.
.

Smärre rispor.

Proveniens

Gallery Niklas Belenius, Stockholm.

Örebro Open ART 2008, Örebro. Målningen återgavs i storformat på en byggnad i centrala Örebro under utställningen.

Pedagogiska Magasinet nr 4 nov. 2009 där Olle Schmidt var temakonstnär, illustrerad i färg s. 46-47, Lärarförbundets tidskrift för utbildning, forskning och debatt.

Olle Schmidt är verksam i Östergötland men ställer ut över hela landet. I målningen betitlad ”Alkemisterna” ser vi liknande konstnärliga referenser som Karin Mammam Andersson är påverkad av. Svensk landskapstradition med tydlig påverkan av Dick Bengtsson framträder i en vacker röd målning där barnen ägnar sig åt den gamla fåfänga önskan att skapa guld.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Rekommendationer