1200609

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie figge, blandteknik med collage, signerad figge och daterad 1970.

EDDIE FIGGE, blandteknik med collage, signerad Figge och daterad 1970.

"Moon-giraffe". 38 x 45,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnärsparet Eddie Figge och Rune Jansson utvecklade under slutet av 40-talet och 50-talet en egen variant på det i Frankrike förhärskande informella måleriet. De gjorde det dock självständigt och uppfann sin egen ”spontanism” innan informellt måleri kallades så genom Pierre Restany. Verket ”Moon-Giraffe" är utfört i gouache 1970 och innehåller också collage i form av remsor av bladguld. Hela bilden andas rymd, något som intresserade Eddie Figge mycket liksom de partikelfysikförsök vid CERN som också influerade hennes bildvärld.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Rekommendationer