1213607

Lage Lindell

(Sverige, 1920-1980)
Lage lindell, olja på duk, signerad.

LAGE LINDELL, olja på duk, signerad.

"Höstlandskap". 64 x 90 cm. Påskrift a tergo: Här har du ett höstlandskap var så god Lage

Färgbortfall.

Lage Lindell ingick i grupperingen 47 års män, men lämnade snart det konkreta måleriet för att gå vidare med ett helt eget organiskt formspråk där figurer och landskap blandas.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Rekommendationer