1200640

Carsten Regild

(Sverige, 1941-1992)
Carsten regild, olja på duk, signerad och daread -82..

CARSTEN REGILD, olja på duk, signerad och daread -82..

Komposition med ansikte. 92 x 65 cm.
.
Visning: 24–30 mars (ej 28-29 mars), kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 3 mars.

Ytsmuts. Fläckar.

Carsten Regild, som var född i Danmark, var ett något udda inslag i den svenska konstvärlden. Hans bilder var mångfacetterade och ger inslag av att vara en nordisk fortsättning på den pluralistiska bildvärld som Picabia skapade flera decennier tidigare. Regild gav ut tidskriften Vargen, identifierade sig med mannen i hatten (liknande Dick Tracy) och använde återkommande bildrekvisita i form av clowner, tigrar och kvinnor med piskor. I den aktuella oljan från 1982 har Regild skapat en attraktiv parafras på Picabias syntes av kubism, collage och konkretism.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Rekommendationer