1200627

Sven-Erik Johansson

(Sverige, 1925-2020)
Sven-erik johansson, olja på pannå, signerad och daterad 1964.

Sven-Erik Johansson, olja på pannå, signerad och daterad 1964.

Komposition. 121 x 81 cm.

Fläckar. Märken.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I8

Sven-Erik Johansson var elev hos Endre Nemes under dennes tid på Valand. Johansson är en av få som tagit till sig Nemes centraleuropeiska intellektuella måleri istället för tidigare färgexerciser i Göteborgskoloristernas anda. Johanssons bildspråk ger associationer till vissa av Nemes verk, men de är ändå helt självständiga. Konstnärens främsta alster kommer alla från mitten av 60-talet och denna målning från 1964 utmärker sig. Den innehåller en mängd av små skickligt sammanflätade figurer ställda mot en abstrakt arkitektonisk bakgrund som ger målningen rymd.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Rekommendationer