1200620

CO Hultén

(Sverige, 1916-2015)
Co hultén, olja på duk, signerad och daterad 62.

CO HULTÉN, olja på duk, signerad och daterad 62.

"Rött landskap". 60 x 73 cm
.

Helhetsintrycket är gott.

Gummesons Konstgalleri. Utställning 1964, kat. nr 282.

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär, var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden under mitten av 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.
En starkt lysande röd olja från 1962 påminner om den samtidigt framväxande abstrakta expressionismen i USA. Liknande experiment tog plats hos mängder av internationella konstnärer i Paris. Hultén håller fanan högt med bilder som står sig väl i vilken konkurrens som helst.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Rekommendationer