1200659

Kjartan Slettemark

(Norge/Sverige, 1932-2008)
Kjartan slettemark, "självporträtt som marilyn".

"Självporträtt som Marilyn"

Signerad Kjartan. Utförd 2007. Akryl och silkscreen på duk 136 x 91 cm.

Placering: Arsenalsgatan 2, 111 87 Stockholm - B1
Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

”Kjartan himself as Marilyn”, Galleri Bel’Art, 2007, avbildad helsida i färg, sid. 29.

Norskfödde Kjartan Slettemark var under decennier ett uppskattat inslag i Stockholms konstvärld. Mest känd är han för de många bilderna av Nixon och användningen av dennes foto i sitt eget pass. Hyssen var många men Kjartan var i grunden en mycket känslig och seriös person. Pudelkostymen, nu på Moderna Museet, är legendarisk men utöver mer konceptuell konst så målade Kjartan under hela sin karriär. Bildmässigt så är Nixon-sviten samt de senare bilder med Kjartan själv som Marilyn Monroe kanske de lättaste att ta till sig.
.
Denna bild var störst på utställningen hos Galleri Bel’Art 2007 och var tillika Kjartans personliga favorit. Här har han åter skapat en Warhol-influerad repetition av sitt ett eget Marilyn porträtt, men på detta skapat något som påminner om abstrakt expressionism. Kjartan ansåg ju att han hade konst (”art”) i sitt namn och att han därför var konst. Att då avbilda sig själv i formen av USA:s största kvinnliga stjärna i en syntes av landets två viktigaste konststilar, den abstrakta expressionismen och popkonsten, ja det var något som Kjartan inte kunde motstå.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Rekommendationer