1200624

Rune Jansson

(Sverige, 1918-2014)
Rune jansson, olja på duk, signerad och daterad 55.

RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 55.

"Ristat och belagt". 37 x 51 cm. .

Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm.

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. I mitten av 50-talet hämtar sig konstnären från en personlig kris och utvecklar ett av svensk konst starkaste uttryck i några dukar, varav denna betitlad ”Ristat och belagt” är en av de vildaste. Rune häller både färg och terpentin direkt på duken i sann Pollock-anda men kan ändå inte dölja sin känsla för både linjeföring och färghantering. Rune vidareutvecklar sitt formspråk snabbt vid denna tid.

Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Rekommendationer