1200625

Rune Jansson

(Sverige, 1918-2014)
Rune jansson, olja på duk, signerad och daterad -51.

RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -51.

Vingar. 41 x 33,5 cm.
.

Fläckar.

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk.
Rune vidareutvecklar sitt formspråk snabbt vid denna tid. I målningen ”Vingar” från 1951 lägger han med snabba penseldrag in två färgband som ger en illusion av vingar mot en abstrakt bakgrund. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Rekommendationer