1213610

Max Walter Svanberg

(Sverige, 1912-1994)
Max walter svanberg, gouache, signerad max walters och daterad 52.

MAX WALTER SVANBERG, gouache, signerad Max Walters och daterad 52.

Surrealistisk figurkomposition. Bildyta ca. 38,5 x 31 cm.

Visning: 24–30 mars (ej 28-29 mars) , kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Ej examinerad ur ram.

Max Walter Svanberg är en av ytterst få svenskar som haft en gedigen internationell karriär. MWS ställer 1953 ut med andra ur den svenska imaginistgruppen på Galerie de Babylon i Paris och blir upptäckt av surrealisthövdingen André Breton. Året därpå illustrerar MWS surrealisttidskriften Medium 3 vilken inleds med en lång hyllning till Svanberg från Breton. 1955 ställer Svanberg ut i Bretons eget galleri i Paris vilket ger ett positivt avtryck i den franska pressen och därefter deltar Svanberg intensivt i surrealisternas utställningar men besöker inte Paris och Breton förrän 1964. Konstnären hedras ytterligare med retrospektiva utställningar i Paris, 1975 (Max Walter Svanberg et le Règne Féminin, Le Musée de Poche, katalog på franska 149 pp, med förord av Breton) och i Tokyo, 1976 (även här med en katalog på japanska om 87 pp). I den tidiga målningen från 1952 finns en detaljrikedom och pregnans i teckningen som nog bara förekommer under sent 40-tal och tidigt 50-tal, kanske konstnärens bästa period. Motivet med kvinnan som del av ett fabeldjur är ett ofta återkommande inslag i Svanbergs konst.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Rekommendationer