1200623

Rune Jansson

(Sverige, 1918-2014)
Rune jansson, olja på duk, signerad och daterad 66.

RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad 66.

"Balansakt i luften". 28 x 67 cm. .

Ytsmuts i dukens nederkant.

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Under 60-talet inför konstnären sina delade målningar, vilka alltid varit hans mest populära, i stark samklang med den abstrakta expressionismen men med en helt egen hantering av två mot varandra ställda fält. I denna olja från 1966 ges också en indikation på de målningar med lågt liggande horisonter mot havet utanför Blidö som skulle följa i Runes vidare utveckling. Trots sin, eller kanske tack vare, sin sparsmakade utföring är målningen fylld av raffinemang.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Rekommendationer