1200610

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie figge, blandteknik på duk, signerad figge och daterad 1964 a tergo.

EDDIE FIGGE, Blandteknik på duk, signerad Figge och daterad 1964 a tergo.

Komposition med ståltråd och papper. 27 x 19,5 cm. .

Konstnärsparet Eddie Figge och Rune Jansson utvecklade under slutet av 40-talet och 50-talet en egen variant på det i Frankrike förhärskande informella måleriet. De gjorde det dock självständigt och uppfann sin egen ”spontanism” innan informellt måleri kallades så genom Pierre Restany. I den lilla utsökta oljemålningen från 1964 finns allt som Figge är känd för. Vi ser en pastos oljemålning med collage innehållande handskriven text och även de metalltrådar som Figge ofta inkorporerade i sina verk.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Rekommendationer