1200603

Peder Duke

(Sverige, 1938-2003)
Peder duke, olja på duk, signerad och daterad 1986 a tergo.

PEDER DUKE, olja på duk, signerad och daterad 1986 a tergo.

"Parmöte II". 112 x 97 cm.
.

Asta Bolin, "Peder Duke", Kalejdoskop, Åhus 1988, avbildad på helsida i färg, sid 97.

Peder Duke tillhörde de ledande konkretisterna i generationen efter 1947 års män. Verket från 1989 har en stark lyskraft med sin röda tonalitet.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Rekommendationer