Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

1200607
Öyvind Fahlström
(1928-1976)
Öyvind fahlstrÖm, gouache på papper, a tergo signerad Ö. fahlström och daterad 1957.

ÖYVIND FAHLSTRÖM, gouache på papper, a tergo signerad Ö. Fahlström och daterad 1957.

"Hjärncentrifug". 42 x 30 cm.
.
.

Ej examinerad ur ram.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I6
Proveniens

Galerie Blanche, Stockholm.

Galerie Daniel Cordier, Paris, 19 februari - 15 mars 1959.
Galerie Blanche, Stockholm, 4-18 april 1959.

Övrigt

Öyvind Fahlström föddes i Brasilien, kom till Sverige före kriget, ställde ut i Paris, målade i Italien och levde senare länge i New York där han blev god vän med bl.a Jasper Johns och Robert Rauschenberg. Fahlström finns representerad på ledande internationella museer och har ställts ut på bl.a. Centre Pompidou, Paris och Museum of Modern Art, New York förutom vårt eget Moderna Museet. Det aktuella verket ”Hjärncentrifug” är en mycket vacker gouache från 1958 som ställdes ut hos den kände galleristen Daniel Cordier, Paris, i mars 1959 och har nr 58/1 i konstnärens eget arkiv.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
+46 (0)739 40 08 16

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
120 000
11 112
12 453
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
24 mar 13:21
120 000 SEK
23 mar 17:24
95 000 SEK
23 mar 12:10
90 555 SEK
21 mar 11:30
77 000 SEK
21 mar 9:14
74 500 SEK