Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

EDDIE FIGGE, blandteknik med collage, signerad Figge och daterad 1970.

"Moon-giraffe". 38 x 45,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnärsparet Eddie Figge och Rune Jansson utvecklade under slutet av 40-talet och 50-talet en egen variant på det i Frankrike förhärskande informella måleriet. De gjorde det dock självständigt och uppfann sin egen ”spontanism” innan informellt måleri kallades så genom Pierre Restany. Verket ”Moon-Giraffe" är utfört i gouache 1970 och innehåller också collage i form av remsor av bladguld. Hela bilden andas rymd, något som intresserade Eddie Figge mycket liksom de partikelfysikförsök vid CERN som också influerade hennes bildvärld.

Konstnär

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71