Ulrik Samuelson

(Sverige, Född 1935)
Ulrik Samuelson
(Sverige, Född 1935)

ULRIK SAMUELSON, olja på duk, signerad och daterad 1965 a tergo.

"Sundbyholm", 135 x 135 cm.
.

Ytsmuts. Fläckar. Märken.

Ulrik Samuelsson debuterade 1963 och övergav traditionellt måleri för att successivt införa objekt i olika material som plast och korrugerad plåt, och så småningom bli en ledande utförare av Sveriges tidiga installationer. Idag har han tröttnat på dessa och målar mer traditionellt igen. Redan 1965 utförde han den legendariska Sundbyholmssviten, ett antal målningar från Södermanland baserat på ett stipendium han erhöll. Den aktuella målningen är inte numrerad vilket bilderna i sviten normalt är, indikerande att detta kan vara det första verket i serien. Vid direkt fråga kom inte Ulrik ihåg hur det förhöll sig men tyckte att det lät troligt att så var fallet. Målningen är tvådelad vilket bidrar till spänningen i bilden. Under en Europakarta, där vattnet runt Sverige konstruerats så att delen skapar ett ansikte medan Adriatiska havet ger anspelningar på det manliga könet, vilar en figur. Denna påminner om en syntes av Schiele och Munch och är placerad på ett underlag som minner om Rothko. Att utnyttja konsthistorien för att skapa referenser samtidigt som ett helt nytt måleri visas upp är inte nytt men onekligen elegant. Den eleganta ramen är utförd av konstnären själv.

Konstnär

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962