KARTELLUR, rokoko, 1700-talets mitt.

Förgylld brons. Krönande figur, nedtill drake. Vitemaljerad urtavla märkt "HALEY LONDON" (flertalet urmakare med detta namn i London under 1700-talets slut). Höjd 42, bredd 23 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Senare urverk.

Utropspris
12 000 SEK