Selected Antiques

Temaauktionen ”Selected Antiques” innehåller föremål från flera sekler från 1700-tal t.o.m 1800-tal, bl.a. gustavianska möbler och högklassiga stilmöbler från 1800-talet. Konsten består av vackra porträtt från 1700-talet och finstämda landskap från 1800-talets slut. Trevliga mindre föremål av tenn, glas, porslin och silver finns också, samt ståtliga smycken och betagande miniatyrporträtt, som var dåtidens motsvarighet till våra fotografier av nära och kära. Passa på att fråga oss om du vill veta mer om föremålen eller vill ha råd inför budgivning.

97 föremål