KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Gråmålade och bronserade. Snidade humlekvistar. Sitthöjd 43, höjd 90 resp 92 cm.

Förstärkningar. Slitage.

Proveniens

Konteramiral Gustaf af Klint (1858−1927), enligt pappersetiketter under sarger.

Utropspris
15 000 SEK