BORDSPENDYL, Österrike/Tjeckien, 1700-talets slut.

Rikt snidad förgyllt och delvis bemålat trä av blommor, urnor, kolonner och liggande kvinna. Vitemaljerad urtavla signerad "Andreas Haÿeck in Brünn" (Brünn låg tidigare i Österrike-Ungern men är idag en stad i Tjeckien med namnet Brno). Längd 57, bredd 22, höjd 78 cm. Pendel medföljer.

Fåtal dekorlagningar/dekorskador, mindre slitage. Liten emaljlagning bakom metallringen runt urtavlans glas. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK