Arne Jones E1299

SERVIS, 137 delar, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Dekor i vit av fortlöpande lotus scroll med fladdermöss och lyckostecken mot rosa fond, förgylld kantrand. Bestående av; 18 dinner plates, diameter 23,5 cm. 5 assietter, diameter 21 cm. 15 assietter, diameter 18 cm. 17 assietter, diameter 16 cm. 12 tekoppar med 20 fat. 16 kaffekoppar med 18 fat, 22 små fat, diameter 10. 12 soyafat, diameter 6,5 cm. två stora skåla, diameter 25,5 cm. Stort serveringsfat, diameter 40 cm. Skål, diameter 23 cm. Grönsaksterrin med lock, diameter 23 cm. Kannor, tre stycken, höjd 13 cm. Två kannor, höjd 8 cm. Två serveringsfat, längd 23 cm. 5 skålar med lock (3+2), diameter 8-11 cm. Såssnipa, längd 18,5 cm. Kaffekanna med lock, höjd 19 cm. Tekanna med lock, höjd 13 cm. Sockerskål med lock, höjd 10 cm.

Slitage. En kopp med nagg. En kopp med spricka.

Utropspris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02