Nicolas Poussin

(Frankrike, 1594-1665)
Nicolas Poussin
(Frankrike, 1594-1665)

NICOLAS POUSSIN, hans efterföljd. Osignerad. Duk 74 x 98 cm.

Pyrrhus räddning. Duk 74 x 98 cm.

Ytsmuts.
Krackelyr.
Gulnad fernissa.
Skrapmärken med färgbortfall.
Retuscher.

Proveniens

Tidigare i generalkonsul Ljungbergs samling.
Bukowski Auktioner AB, Auktion 362, 5-8 nov 1958, kat nr 256.

Efter målningen från 1634 i samlingarna på Louvren, Paris utförd under Poussins vistelse i Italien. (Duk 116 x 160 cm)

Utropspris
50 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801