Henning Petri, konfektfat, Nyköping (verksam -1657-1702(1705)). Barock.

Senare kontrollstämplad. Ovalt, med klippt kant, brättet med rikt driven och ciselerad dekor av kottar, blommor samt granatäpplen, i spegeln driven kvinnoprofil mot fond med graverat landskap. Längd 25,5 cm, vikt 142 gram.

Slitage.

Utropspris
12 000 SEK