Joh. Paul Schmidt, lockbägare, silver, Leipzig 1692-1694. Barock.

Förgylld. Cylindrisk, på tre stora kulfötter. Lock och anfanger med genombruten dekor av barockblommor samt fåglar. Locket med kulknopp. Höjd 27,5 cm, vikt 892 gram.

Botten med större äldre lagningar. Senare påbättrad förgyllning.

Utropspris
22 000 SEK