Swedish Photographers

Fotografi har fått ett tydligt uppsving både publikt och kommersiellt på den skandinaviska marknaden under de senaste åren. Fotografi är idag en självklar del även av vår svenska konsthistoria. Temaauktionen ”Swedish Photography” innehåller ett urval bilder av samtida svenska fotografer. Några är välkända på auktionsmarknaden och andra är spännande nykomlingar. Flera olika genrer är representerade, alltifrån modebilder till rockfoto och stilleben.

16 föremål
FELIX ODELL, fotografi, C-print, signerad numrerad 1/7.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS GEDDA, fotografi, gelatinsilverfotografi, upplaga 4/5.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
HANS GEDDA, fotografi, Signerad och daterad 2000.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK