Inspireras av unika hem - Åsa Jungnelius

Under hösten hälsar vi på hemma hos personer vi inspireras av. I samband med besöken tipsar vi om föremål från Bukowskis onlineutbud som går i samma anda. I vårt andra reportage besöker vi Åsa Jungnelius, konstnären som nådde fram till sitt yrkesval via ett material: glaset. I sitt hem, ett gammalt skolhus i småländska skogen som också fungerar som ateljé, blandar Åsa omsorgsfullt utvalt med upphittat och hittar nya sätt att använda gamla saker. Inred likt Åsa och bjud på följande föremål.

Läs hela reportaget om Åsa här >

17 föremål
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLE GJERLØV-KNUDSEN, dagbädd, "Savbriksen".
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Boda Atelje, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft, Italien.
400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, 1940-tal.
Inga bud
Utropspris
4 000 SEK