Beverloo Corneille – grafik och skulptur

Guillaume Cornelis van Beverloo föddes 1922 i belgiska Liege av nederländska föräldrar. Corneille studerade på konstakademien i Amsterdam och hans karriär tar fart 1946. Surrealismen ligger honom nära vid denna tidpunkt och 1948 blir Corneille en av medgrundarna till COBRA-gruppen. Initiativtagare var bl a bildkonstnärerna Asger Jorn och Karel Appel men även poeter skribenter ingick i gruppen som snabbt fick fler medlemmar. COBRA vill revolutionera konsten, ville söka sig bort från det dogmatiska och teoretiska och de parisiska "konstmyterna". Corneille reser under sent 40-tal till nordafrika där han inspireras av arabvärldens bild och formvärld. Han utvecklar sitt bildspråk i en egen stil - abstrakta landskap är vanligt förekommande motiv under denna tid. Under denna period var Corneille även en flitig utställare i såväl Paris som Amsterdam. Corneille fortbildar sig inom grafik och keramik samt är en flitig resenär, mycket betydelsefulla blir bland annat hans besök i Sydamerika där han tar intryck av andra bildspråk. Corneille återgår till det figurativa under 1960-talet, där påtagligt "enkla" motiv utgör stommen: kvinnan, katten, ormen och solen - och fågeln - konstnärens alter ego.

Auktionens konstverk är fina exempel från konstnärens senare period då han främst arbetade med grafik och skulptur. Här finns flera större färgetsningar och litografier, skulpturer i brons och metall samt även de välkända polykroma träskulpturerna.