DOCKSÄNG MED DOCKA, 1800-/1900-tal.

Docka med vadderad kropp. Huvud, underarmar och underben av porslin. Huvudet löst. Målad säng med genombruten dekor på gavlarna. Sängens längd 29 cm. Dockans längd ca 38 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar och färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK