Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Dusty Deco

Inspireras av Dusty Decos alla hem – från Stockholm till Mallorca

För tio år sedan startade Edin Memic Kjellvertz och Lina Kjellvertz en av Stockholms mest stilfulla och eklektiska vintage-butiker med noggrant utvalda designmöbler, inredningsaccessorer och konst som lockat köpare från hela världen, nämligen Dusty Deco. Resan började småskaligt och vid sidan av sina ordinarie jobb inom mode började paret att gå på loppisar och köpa hem allt från möbler till dekorativa objekt till sin dåvarande lägenhet. Snabbt fylldes hemmet och vindsförrådet och det var då Edin och Lina bestämde sig för devisen ”en sak in, en sak ut”. Snart insåg de att det fanns en marknad att sälja vintage-föremål i andrahand.

Läs hela artikeln och inspireras av Dusty Deco grundarnas hem här >

47 föremål
BARSTOLAR, 3 st, 1960-/70-tal.
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ, Danmark, 1950-60-tal.
Slutpris
7 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 296 x 193 cm.
Slutpris
8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, Markaryd.
Slutpris
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets mitt.
Slutpris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIDEBOARD, Italien, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BORÉNS, bordslampor 1 par, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SKULPTUR, i form av atom.
Slutpris
2 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Italien, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VILHELM BJERKE PETERSEN, tre delar keramik, Rörstrand.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÅKE HOLM, skulptur, stengods, signerad.
Slutpris
2 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Venini, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
10 100 SEK
Utropspris
9 000 SEK
DRINKVAGN, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
6 230 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MANGELBORD, omkring år 1900.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OTTO SCHULZ, fotpall, Boet, 1930-tal.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PALLAR, ett par, 1900-talets mitt.
Slutpris
3 560 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, funkis, 1900-talets första hälft.
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LUXUS, taklampa, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
23 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BORDSLAMPA, Spanien, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORÉNS, bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets senare del.
Slutpris
7 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFBORD, sent 1900-tal.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, 1900-talets mitt.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, Italien, 2000-tal.

Utropspris
8 000 SEK