Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

LODREGULATOR, Nyrenässans, omkring år 1900.

Lodregulator med fodral fanerat med valnöt. Svarvad dekor. Urtavla med månfas, tim-minut och sekundvisare. Fodralet med gåvoplakett av mässing med texten: "Till Nils Andersson på 50 års dagen 19 1/10 08 från tacksamma kamrater". 155 x 47 cm. Pendel och två lod medföljer. Nyckel finns.

Slitage, obetydliga skador. Några mindre dekorelement saknas. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK