Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

CARL MALMSTEN, utemöbel "Bergshamra" , 5 delar, 1900-talets mitt.

Bestående av bord, soffa och tre karmstolar. Målade. Sitthöjd 37, soffans längd 152, bordet 120 x 71, höjd 70 cm.

Senare målning. Slitage. Färgbortfall. Torrsprickor. Bordet något instabil.

Övrig information

Bergshamra
Carl Malmstens klassiska trädgårdsmöbel Bergshamra tillverkas i tätvuxen furu, struken med linolja och järnvitriol. Möblerna döptes ofta efter beställare, orter, kulturpersonligheter eller stämningar och känslor. Carl Malmsten växte upp på Blasieholmen och tillbringade många idylliska barndomssomrar på sin morfars gård i Bergshamra, Solna. Där formades också den starka kärlek till naturen som följde honom genom livet. På hans möbelritningar finns ofta små noteringar, som exempelvis att ”denna konstruktion torde hålla över 100 år”.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Claes Andersson
Stockholm
Claes Andersson
Värderare
+46 (0) 704 248 703

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice